Pěstujeme ovocné stromky III. část

Je zde poslední pravidelný díl na téma pěstování ovocných stromků. Přečtěte si i poslední článek na toto téma a dopřejte vašim stromům maximální komfort, odmění se vám bohatou úrodou.

pěstování ovocných stromků 3. část
Zdroj: ondisturbedground.wordpress.com, pěstujeme ovocné stromy

Pokud už na základě klimatických podmínek a možností, jež vám vaše půda nabízí, dospěli k rozhodnutí, jaké stromky na našem pozemku vycházet, můžete už nyní přikročit k samotnému sázení.

Kdy sázet ovocné stromy

Na snadě je otázka, kdy sázení stormů uskutečnit. V 95% případů je nejvhodnější pokročilý podzim. Od poloviny října se běžně sází drobné keře jako maliníky, ostružiníky, angrešt nebo rybíz. Začátek listopadu je nejvhodnější dobou pro nejběžnější ovocné stromy – jabloně, hrušně, švestky, třešně, ale i mirabelky nebo ořechovité. Výsadba na jaře se doporučuje jen na místech s příznačně drsným klimatem, kde zima nastupuje velmi brzo. Podobně je tomu také na abnormálně těžkých půdách.

Důležité okolní stromy

Poměrně esenciální věc, která má svůj význam, je skutečnost, jaké mají ovocné stromy ve svém okolí sousedy. Jabloně, hrušně nebo třešně jsou totiž tzv. cizosprašné kultury, což znamená, že jejich květy potřebují k opylení jiné kultivary v blízkém okolí. Ideálně když kvetou ve stejnou dobu. Naproti tomu meruňky nebo broskvoně, které jsme si ovšem uvedli jako extrémně teplomilné druhy, jsou samosprašné a spolupráci s cizími kultivary nevyžadují.

Rozestup stromů

Nesázejte stromy hustě. Počítejte s dostatečným prostorem pro každý strom, myslete prozíravě desítky let dopředu. Nedostatek světla způsobený zastíněním příliš košatými korunami svědčí šíření chorob a škůdců.

Tyto choroby jsou noční můrou každého pěstitele. Největším postrachem, tedy nejškodlivějším virovým onemocněním, je šarka. Dostala se k nám sice relativně nedávno – zhruba před šedesáti lety – ale už se zapsala do širokého povědomí. Před deseti lety šarka švestky nenávratně zničila většinu druhů takřka po celé republice, více ušetřeny zůstaly jen jižní Čechy a kousek jižní Moravy.

U každého druhu ovocného stromu existuje několik vůči chorobám více odolných odrůd, doporučujeme se při shánění zaměřit právě na ně. Jinak ovšem je snad zbytečné říkat, že nejlepší obranou proti zmíněným zhoubným vlivům je pravidelná péče. U tohoto platí doslova, že poctivá práce přináší své ovoce.