Čím natřít dřevěnou podlahu

Dřevo, krásný a jedinečný přírodní materiál, který má spousty skvělých vlastností.

3283039442_70c727bbfa_b

Vytváří přirozené a harmonické prostředí a z vašeho domu či bytu udělá opravdový domov. Dřevěné podlahy jsou stálicí mezi podlahovými krytinami, mají poměrně dlouhou životnost, ale na oplátku od nás vyžadují určitou péči.

Dřevěné podlahy nám dávají poměrně velkou volnost při jejich povrchové úpravě. Ta ovlivňuje finální vzhled podlahy, některé její vlastnosti a v neposlední řadě i údržbu. Dřevo je potřeba chránit před vodou, nečistotami, kolísáním teplot a před působením vysoké či nízké vlhkosti. Základním předpokladem dlouhé životnosti vaší dřevěné podlahy je ochranný nátěr.

Povrchová úprava dřevěných podlah

Dřevěné podlahy jsou ideální podlahovou krytinou pro nátěry. Pomocí vhodného nátěru můžete staré omšelé podlaze vrátit její původní krásu a lesk. Díky některým typům nátěrů se také prodlouží životnost a odolnost vaší podlahy a některé také přispějí k její snadnější údržbě a čištění.

Lakování

Jednou z možností, jak ošetřit a upravit povrch vaší dřevěné podlahy, je její nalakování. Tenká povrchová vrstva laku chrání podlahu před nečistotami a tekutinami. Lak, který lze zvolit v nepřeberném množství typů a barev, od základových, přes vodní, polyuretanové, aj., se nanáší ve třech vrstvách. Je odolný vůči oděru, ve většině případů má protiskluzové vlastnosti a není nikterak náročný na údržbu.

Olejování

Dalším typem úpravy a ošetření je využití oleje. Olej vytvoří na vaší podlaze tenkou vrstvu, která dřevo chrání před vysycháním a tvorbou prasklin, hloubkově ho impregnuje a přitom zachovává jeho vůni, pružnost i přirozený vzhled. Olej je tvořen na přírodní bázi a tak nijak nenarušuje strukturu dřeva.

Voskování

Voskování dřevěných podlah je dalším typem nátěru, který dřevo chrání a zároveň mu propůjčuje přirozený vzhled. Voskování lze realizovat s přípravky na bázi vody nebo rozpouštědel. Přípravky na bázi vody vytvoří na podlaze leštitelný ochranný film, který ji bude chránit před případným opotřebením. Přípravky na bázi rozpouštědel pomohou k obnově již poškozených a opotřebených částí, díky tvrdému ochrannému filtru, který se vytvoří na povrchu podlahy.

Krycí nátěry

Dřevěnou podlahu lze přetřít také krycími nátěry, které obsahují určité pigmenty. Tyto pigmenty dokážou přetřít původní strukturu dřeva a zároveň podlahu chrání před slunečním zářením. Krycí nátěr může být také řešením v případě, že chcete obnovit a vylepšit krásu vaší staré podlahy.

Obnova dřevěné podlahy

Při obnově je důležité, abychom se zamysleli, zdali je nutná celková výměna staré dřevěné podlahy nebo zda postačí pouze rekonstrukce opotřebených či poškozených částí. Pokud odhalíte, že podklad, ke kterému je podlaha přilepená, je nevyhovující, že je podlaha napadena biologickými škůdci, plísněmi, houbami či dřevokazným hmyzem, bude potřeba podlahu i její podklad vyměnit.

Ošetření a renovace dřevěné podlahy přichází v úvahu tehdy, nejsou-li na podlaze viditelné znaky poškození a napadení škůdci, stopy po vlhkosti nebo mezery mezi parketami. Největší efekt v rekonstrukci dřevěné podlahy má broušení. Při broušení je odstraněna vrchní 0,5 mm vysoká vrstva. K broušení podlahy by mělo docházet jednou za 10 – 20 let, aby se podlaha nenarušovala a nedeformovala. Po zbroušení by mělo dojít na závěrečnou péči, která je opět v podobě nátěru – lakování, olejování, voskování.